Lymfatický systém, Lymfodrenáž

 
 

Lymfatický systém na rozdiel od krvného systému nemá svoju pumpu (srdce) a v tele sa pohybuje len vďaka vnútrohrudnému tlaku, aktiváciou kostrového svalstva a svalovej aktivácií v lymfatických cievach - lymfangionoch. V tele sa nachádza päť hlavných lymfatických centier a to 2 podpazušné, 2 trieslové a krk. Sieť lymfatických ciev začína drobnými vlásočnicami na periférnych častiach tela, postupne sa rozširuje a prechádza k uzlinám.


Patrí pod okruh sleziny. Spoločne s imunitným systémom je hlavným detoxikačným centrom a preto je pre prevenciu proti chorobám dôležité, aby nebol zaťažený toxínmi. Lymfatický systém je prítomný vo všetkých častiach organizmu. Zjednodušene si ho môžeme predstaviť ako kanalizáciu tela s uzlinami, ktoré majú funkciu filtra. Lymfa omýva prakticky každú bunku tela a okrem funkcie odvodného systému pre toxíny (vznikajú pri trávení alebo sa dostanú do tela stravou či dýchaním) slúži tiež ako prívod živín pre bunky. Za deň sa v organizme vytvorí 2-3 litre lymfy či miazgy.


Zápaly lymfy môžu vznikať pri rôznych toxických záťažiach. V lymfatickom systéme sa môžu hromadiť akékoľvek látky, pretože k jeho funkcii patrí odvádzať ich z tela von. Prakticky neexistuje chronicky chorý človek, ktorý by nemal ložisko v lymfatickom systéme (zápaly stredného ucha, angíny a pod.) V týchto prípadoch lymfa s nachytanými toxínmi nemôže prejsť uzlinou, ktorá sama chrlí do okolia toxíny. Odtiaľ sa potom tieto jedy rozširujú do celého tela. Upchaté lymfatické uzliny okolo čreva sú príčinou bolestí a porúch v bedrovej časti chrbtice.


Ako záťaž sa v lymfatických cievach najčastejšie nachádzajú pliesne, chemikálie, zbytky po očkovaní, rádioaktívne látky a ťažké kovy. Jedny z najhorších záťaží sú chrípkové vírusy, z ktorých niektoré sú prispôsobené k tomu, aby prežívali v uzlinách v zmysle porekadla „pod lampou je najväčšia tma“. Zahltenie lymfatických ciev týmito toxickými látkami znamená začiatok problému. Preto u každého organizmu je treba vyčistiť taktiež nervový a lymfatický systém.


Príčiny a dôsledky


Nedostatok pohybu, jednostranná záťaž, ochabnutosť svalov a podkožných tkanív sú najčastejšími príčinami nedostatočného odvádzania lymfy, lymfostáze-hromadeniu škodlivých látok, toxínov a splodín metabolizmu v tkanivách a kĺboch. Záťaž lymfatického systému sa spočiatku prejavuje únavou a opuchmi nôh okolo členkov najmä po veľkej námahe a po celodennej únave večer, opuchmi tváre, zdurením uzlín, celulitídou. Záťaž sa tiež prejavuje sklonom k infekčným chorobám, z oslabenia imunitného systému, psychickým podráždením, zvýšenou agresivitou, v neposlednom rade i vznikom nádorových ochorení.


Celulitída alebo pomarančová kôra sa objavuje preto, lebo nahromadené tukové tkanivo utláča krvné a lymfatické cievy, a tým zabraňuje bezproblémovému prúdeniu krvi aj lymfy. Lymfa je tekutina, ktorá pochádza z tkanivového moku, preniká všetkými tkanivami a omýva naše bunky, koluje v lymfatických cievach, zbiera sa z celého tela a vracia sa do krvi. Jednou z funkcií lymfatického systému je odvádzať z medzibunkového priestoru do krvi nadbytočnú tekutinu, bielkoviny, rôzne látky, ktoré prenikli do tkanív alebo vznikli ich metabolickou činnosťou, alebo odbúravaním, ako napr.: baktérie, toxíny, alergény a iné.


Väčšie množstvo tuku v podkoží zhoršuje funkciu lymfatických ciev, a tak dochádza k hromadeniu tkanivového moku v medzibunkovom priestore, odpadové látky sa usadzujú v medzerách medzi vláknami väziva a postupne sa objaví estetický problém pokožky – celulitída.


 

Lymfodrenážna masáž je zvláštny druh masážnych hmatov, ktoré napomáhajú aktivizovať lymfatický systém a podporujú tak tok lymfy, čím dochádza k odstraňovaniu škodlivín. Plní teda funkciu kanalizácie ľudského tela na odplavenie hrubých produktov metabolizmu, baktérií, vírov a cudzorodých látok z nesprávnej výživy a liekov. Má presný postup masážnych hmatov, aktivuje podkožný lymfatický systém pomalými ťahmi a tlakom na kožu podľa presných pravidiel rešpektujúcich jej prirodzenú funkciu a anatómiu.


Je vhodná ako prevencia u osôb vystavených dlhodobému státiu či sedeniu, napomáha rýchlej regenerácii po fyzickej záťaži, či pri vrcholovom a rekreačnom športe, ale aj pri psychickej záťaži, hlavne strese. 


Účinky lymfodrenáže:

- zmenšenie pocitu ťažkých nôh

- relaxácia pre telo a dušu

- redukcia celulitídy, zmenšenie celulitídnych hrbolkov stehien a bokov

- zmiernenie opuchov, napätia a kŕčov do nôh

- detoxikácia organizmu, zlepšenie toku lymfy a imunity

 

Lymfodrenáž pre športovcov

 

Účinne sa tiež začína aplikovať u športovcov kde pri výkone dochádza k preťaženiu pohybového aparátu t.j. najmä svalov a kĺbov. V počiatočných fázach športového výkonu alebo väčšieho pracovného zaťaženia dochádza k zvýšenej látkovej výmene, prekrveniu končatín ako i celého tela. V ďalších intervaloch športového alebo zvýšeného pracovného výkonu dochádza ku kumulácii nežiadúcich metabolitov - laktátov a pod., ktoré sú odvádzané jednak krvným, ale tiež a to výrazne lymfatickým systémom. Hromadiace sa nežiadúce metabolity sú príčinou dráždenia svalov a následných spazmov, kedy aktín - miozínový komplex svalov sa stále ťažšie uvoľnuje.


Svaly po športovom nadmernom výkone sú spazmatické, podkožie je ľahko stuhnuté. Športovec trpí pocitom ťažkých nôh a tých častí tela, ktoré boli pri výkone najviac namáhané.


Športová masáž, ktorá sa aplikuje po určitom čase, po výkone síce uvoľní svaly, redukuje svalový spazmus a uvoľní sval, ale lymfodrenážna masáž, ktorá sa aplikuje ihneď po výkone je veľmi účinná na odstránenie intersticiálnej tekutiny plnej únavných metabolitov zo svalov a nervov, ale i k odstráneniu nahromadenej krvi z malých venúl. Dochádza tiež k redukcii tekutiny v kĺbových púzdrach.


 

Efektivita manuálnej lymfodrenáže je vnímaná športovcami už bezprostredne po podanej lymfodrenážnej procedúre s pocitom ľahkých, voľných končatín a celého tela. Lymfodrenáž aplikovaná u športovcov výrazne prispieva k revitalizácii ich tkanív.